Online psikoterapi, fiziksel olarak terapiye gitmenin mümkün olmadığı durumlarda veya fiziksel olarak terapiye gitmek yerine günün dilediği saati kendini rahat hissettiği yerden bireyin, çiftlerin veya ailelerin belli platformlar üzerinden görüntülü veya sesli olarak gerçekleştirilen psikoterapi ve danışmanlık hizmetidir. Online terapi nedir? sorusunun cevaplarını çok daha geniş kapsamda anlamak için yazının geri kalanını okumaya devam edebilirsiniz.

Online Psikoterapi Nedir?

Online Terapi, bilgisayar ve internet erişiminin dünyada gelişmesiyle birlikte şehirdışında oturan, Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde yaşamayan ve terapiye erişim engeli olan, veya evden çıkmasına engel bir hastalığı bulunan kişilerle sürdürülmekteydi. 2019-2020 yılları süresince Koronavirüsün ( Covid-19 ) tüm dünyada etkili bir şekilde salgın durumuna geçmesiyle birlikte online terapi bir mecburiyet haline geldi ve sonrasında tüm dünyada daha da popülerlik kazandı. Şimdi ise bazen kendi işinde ya da evinde online terapi alan bireyler, bazen de yüz yüze gelerek de iki alternatifle terapi yürütebilmektedirler.

Günümüzde bu hizmeti genellikle danışan ile ortak belirleyerek erişilebilir uygulamalar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Zoom, Skype, Facetime ve Whatsapp bu uygulamalardan en sık tercih edilenler arasındadır. Ayrıca son dönemlerde çeşitli online terapi uygulamaları da popülerlik kazanmıştır. Burada edilmesi gereken unsur veya unsurlar ise ise terapistin geçerli lisans, yüksek lisans diplomaları ve akredite eğitim sertifikalarının olup olmaması gibi bir takım terapinin güvenilirliği açısından önem kazanan unsurlardır.

Online Terapi Nasıl Yürütülür?

Uzman kişinin ofisine gelerek yapılan yüz yüze seanslarla online yapılan seanslar arasında içerik ve süreç ile ilgili neredeyse hiçbir farklılık yoktur. Hatta sosyal iletişim problemi yaşayan kişiler için online görüşmek daha rahat bir başlangıç olabilir, kişi kendini online terapi esnasında en rahat olduğu yerde hissettiği için bazen sürece olumlu etkileri olabildiği de düşünülmektedir. Genelde dışsal sebeplerden ötürü online terapilerde ses, görüntü ve internetin gitmesi durumu problem teşkil edebilir, seans öncesi kontrol etmek önem teşkil eder.

Online terapiler için nelere dikkat etmek gerekir?

Online terapi için dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir,

  • *Kamera, ses sistemi ve internetin sorunsuz olduğuna dikkat edilmeli.
  • *Seansın gerçekleşeceği odanın sessiz ve kimsenin girip çıkmadığı kişinin kendini rahat hissettiği bir oda olması gerekir.
  • *Yapılan seanslar hiç bir şekilde kayıt altına alınamaz ve gizlilik ilkesi ihlal edilemez.
  • *Yüz yüze yapılan seanslarda nasıl yemek yemek, bir şeyle uğraşmak doğru değilse online terapide de bir şeyler yemek veya telefon vs ile ilgilenmek doğru değildir.
  • *Destek alacağınız uzmanı mutlaka araştırmanız ve terapistin geçerli lisans, yüksek lisans diplomaları ve akredite eğitim sertifikalarının olup olmaması gibi bir takım terapinin güvenilirliği açısından önem kazanan unsurlara dikkat etmeniz önerilir.
  • *Online terapi de belli bir süre dahilinde yapılır, size ayrılan zaman diliminde ekran başında olunmalı herhangi bir aksilik durumunda önceden haber verilmelidir.

Online Bilişsel Davranışçı Terapi

Bilişsel Davranışçı Terapi ve bu terapi ekolünün her bir çeşidi online olarak uygulanmaya müsaittir. Bilişsel Davranışçı Terapi yani kısaltması ile BDT, insanı ve yaşadığı sorunları  duygu, davranış düşüncele ve inançlarını inceleyerek bunları nasıl değiştirilebileceği veya dönüştürebileceğine odaklanan bir terapi yöntemidir. Online BDT uygulamalarda alınan verim ve sonuçlar yüz yüze BDT uygulamalarında alınan sonuçlarla değişkenlik göstermemektedir. Online bilişsel davranışçı terapi geleneksel terapilerden farklı olan yönleri ile uzaktan terapi almaya oldukça uygun ve elverişlidir. Bununla birlikte online olarak en sık kullanılan terapi teknikleri arasında yer alır.

Online EMDR Terapisi

Hızlı ve etkili olmasıyla göze çarpan, bilişsel ekolden temel alınarak geliştirilmiş bir psikoterapi yöntemi olan EMDR online olarak uygulanmaya uygun bir terapi tekniğidir. Online EMDR için geliştirilmiş bir çok uygulama mevcuttur ve uygulamalarda alınan sonuçların yüz yüze EDMR uygulamalarında alınan sonuçlarla aynı miktarda etkinlik gösterdiği saptanmıştır. Online EMDR terapisi geleneksel terapilerden farklı olan yönleri ile uzaktan terapi almaya oldukça elverişlidir. Bununla birlikte online olarak en sık kullanılan terapi teknikleri arasında yer alır.

Online Çift Terapisi ve Online Evlilik Terapisi

Online çift terapisi, online evlilik terapisi, ilişkilerde veya evliliklerde yaşanan duygusal çatışmalar, çözülemeyen kronik problemler ve psikolojik sorunlar için internet ortamında uzaktan profesyonel destek alabilmeyi sağlayan bir terapi modelidir. Online çift terapisine, online evlilik terapisine veya online ilişki danışmanlığına çift olarak katılmakla birlikte bireysel olarak da katılabilinir.

Çift terapileri yüz yüze yapılabildiği gibi aynı zamanda online çift terapisi olarak da uygulanabilir. Çift terapilerindeki bir çok ekol ve yöntem uzaktan çalışmaya da uygun olarak geliştirilmiştir. Çiftlerle uzaktan ve çiftlerin kendilerini en rahat hissettikleri yerlerinde çalışmak bazen terapi sürecine farklı açılardan katkı da sağlayabilmektedir. Tüm bunlara ek olarak çiftlerin diledikleri zaman saat ve yer sorunu yaşamadan terapiye erişim için veya İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yaşamadan da çift terapisine uygun terapistlerle erişim sağlanabilmesi için online çift terapisi online evlilik terapisi oldukça kıymetlidir.

Online Aile Terapisi

Online aile terapisi ailelerde yaşanan duygusal tüm çatışmalar, çözülemeyen kronik problemler, ailedeki kriz dönemleri ve aile üyelerinin biri veya birkaçının psikolojik sorunları için internet ortamında uzaktan profesyonel destek alabilmeyi sağlayan bir terapi çeşididir. Online aile terapisinde veya online aile danışmanlığına bir ailenin tüm üyeleriyle birlikte katılabilmekle birlikte bireysel olarak da katılabilinir.

Aile terapileri yüz yüze yapılabildiği gibi aynı zamanda online çift terapisi olarak da uygulanabilir. Aile terapilerindeki bir çok ekol ve yöntem uzaktan çalışmaya da uygun olarak geliştirilmiştir. Tüm bunlara ek olarak ailelerin diledikleri zaman saat ve yer sorunu yaşamadan terapiye erişim için veya İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yaşamadan da aile terapisine uygun terapistlerle erişim sağlanabilmesi için online aile terapisi oldukça kıymetlidir.

Online Terapi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

ONLINE ÇİFT TERAPİSİNDE KULLANILABİLECEK YÖNTEMLER NELERDİR?

Online çift terapisi, online evlilik terapisi gibi tüm ilişki terapilerinde kullanılabilecek bir çok yöntem mevcuttur. Gottman tekniği, Satir aile ve çift terapisi, öyküsel terapi, duygu odaklı çift ve aile terapisi, Sistemik aile terapisi gibi yöntemler hem yüz yüze hem de uzaktan/online çalışmaya uygun ve oldukça elverişti terapi yöntemleridir.

ONLİNE TERAPI FİYATLARI NEDIR?

Online terapi fiyatları, bu terapiyi uygulayacak olan terapistin deneyimine, eğitimine ve tedavi süresine göre değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple net bir fiyat vermek mümkün değildir. Ayrıca son dönemlerde popülerlik kazanan uygulamalar ile yeni mezun veya henüz eğitim aşamasındaki terapistlerle eşleştirilebiliyor ve oldukça değişen bir terapi ücretleri ile karşılaşabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken terapistin diplomaları ve eğitimlerini aldığı kurumların gerçek olup olmaması, akredite eğitim sunup sunmamış olmasıdır. Yine de yüz yüze terapilerden daha uygun fiyatlar online terapiler için bulunabilmektedir. Siz de, çeşitli psikolojik sorunlarınızın çözümü için uzaktan erişimle online terapi alabilirsiniz.

Selin Kahvecioğlu’ndan bu hizmetin fiyatı hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Whatsapp

İletişim
error: ©️ copyright